Chairmen of KRLCBC Commissions

 

SL.NO

 

COMMISSION

 

NAME

 

DATE OF ELECTION

 

Number of Years as on 1st June 2015

 

 

1.

 

 

 

Youth

 

 

 

Rt. Rev. Dr. Vincent Samuel (Youth)

 

 

23/03/2010

 

 

5 Years

 

 

   2.

 

 

Liturgy

 

 

Re. Rev. Dr. Soosa Pakiam (Liturgy)

 

 

 

 

 

 
 

3.

 

 

 

Catechetic

 

 

 

Rt. Rev. Dr. Joseph  Kariyil (Catechetic)

 

 

18/11/2010

 

 

 

5 Years

 

 

 

 

4.

 

Education

 

Rt. Rev. Dr. Stanly Roman

 

05/06/2002

 

13 Years

 

 

5.

 

 

Family

 

 

Rt. Rev. Dr. Joseph Karikkassary

 

 

18/11/2010

 

5 Years

 

6.

 

BCC/Family unit

 

 Rt. Rev. Dr. Selvister Ponnumuthan

 

02/06/2014

 

1 Year

 

 

   7.

 

 

Laity

 

 

Rt. Rev. Dr. Alex Vadakkumthala

 

 

 

02/06/2014

 

1 Year

 

   8.

 

Media

 

 Most. Rev. Dr.  Francis Kallarakal

( Merdia)

 

 

 

 

 

 

 

    9.

 

Migrants

 

 Rt. Rev. Dr.  Sebastian Thekethessery

   
 

10.

 

V.S.C.R.

 

Rt. Rev. Dr.  Varghese Chakkalakal

( V.S.C.R)

 

21/01/1999

 

16 Years

 

11.

 

P.E.D.

 

Rt. Rev. Dr.  Selvister Ponnumuthan

 

 

07/06/2010

 

5 Years

 

12.

 

Bible

 

Rt. Rev. Dr.  Peter Abir Anthonysamy (Bibile)

 

02/06/2014

 

1 Year

 

 

 

13.

 

Health

 

Most. Rev. Dr.  Francis Kallarakal

 

 

11/07/2013

 

2 Years

 

14.

 

Labour

 

Rt. Rev. Dr. Joseph Kariyil

 

 

02/06/2014

 

1 Year

 

15.

 

Justice, Peace and Development

 

Rt. Rev. Dr. Stephen Athipozhiyil

 

 

11/07/2013

 

 

1Year

 

16.

 

Theology &Doctrine

 

Rt. Rev. Dr. Vincent Samuel

 

 

11/07/2013

 

2 Year

 

17.

 

Women

 

Rt. Rev. Dr. Stanly Roman

 

 

11/07/2013

 

2Years

 

18.

 

Temperance

 

Rt. Rev. Dr. Joseph Karikkassery

 

 

14/01/2014

 

1Year

 

19.

 

      Canon Law &Legislative Text

 

Rt. Rev. Dr. Sebastian Thekethecheril

 

 

 

 
 

20.

 

Heritage

 

Rt. Rev. Dr. Alex Vadakkumthala

 

 

21/10/2014

 

1Year